Tady se dozvíš co znamenají všechny ty podivné názvy, které používáme, abysme popsali prodávané zboží co nejlépe.
_____________________________________________________________
LYŽE
CAMBER
TVAR LYŽE PŘI POHLEDU Z BOKU(Z PROFILU)
POZITIVNÍ CAMBER: tradiční prohnutí, jak je znáte z klasických sjezdových lyží. Umožňuje agresivnější jízdu a lepší držení v oblouku. U freestylových lyží pomáhá jako pružina při odrazu.
ZERO CAMBER: rovná plocha pod botou, bez jakéhokoli prohnutí. Vhodný na jibing, kde umožňuje hladké klouzání po překážce.
REVERZNÍ CAMBER: opak pozitivního camberu. Využívá se výhradně u lyží určených do hlubokého sněhu, kde umožňuje tzv. surf feeling, neboli plutí po sněhu. Často kombinován s extrémní šířkou lyže, tudíž vzniká nástroj nepříliš vhodný na sjezdovku, ovšem nedocenitelný v čerstvém prašanu.
ROCKER
DŘÍVĚJŠÍ ZVEDÁNÍ ŠPIČKY RESP. PATY SMĚREM VZHŮRU. ZÁROVEŇ SE ZKRACUJE STYČNÁ PLOCHA LYŽE SE SNĚHEM, TZV. AKTIVNÍ HRANA.
Slovo rocker se dá přeložit jako houpací křeslo nebo kůň, odtud metafora k ohnutí lyže. Jako první realizoval nápad ohnout lyži opačně Shane McConkey v r. 2001. Dnes je rocker nedílnou součástí freeskiingu a je znakem progresivnosti, a tak už tento prvek zahrnula do své modelové řady většina firem na trhu, i když některé si pro ně vymyslely vlastní název. Prvotní myšlenka, jak využít rocker, směřovala logicky do freeridu, a zde má své ukotvení dodnes. Pomocí rockeru lyže vyplouvá na „hladinu“ prašanu a spolu s celkovou šířkou zlepšuje její vztlak. Dnes se ovšem s rockerem experimentuje jak v parku, tak na sjezdovce a nelze říci, že neúspěšně. Velmi často se rocker kombinuje s pozitivním camberem a tím se využívá výhod obou konstrukcí. Takový rocker v kombinaci s allmountain nebo freestyle lyží usnadňuje zatáčení a hodí se i na pohodlnější jibing.
Podle umístění rozlišujeme:
Tip Rocker – dřívější ohnutí pouze špičky lyže
Tip and Tail Rocker – dřívejší ohnutí špičky i patky lyže. Může být buď symetrický, kdy jsou špička i patka ohnuty stejně, nebo nesymetrický, kdy může být např. na špičce větší rocker než na patce.
Podle velikosti:
Některé lyže mají mohutný rocker, vhodný do prašanu, ale již méně na sjezdovku.
Jiné, jsou zaměřené univerzálněji a rocker mají kratší.
EARLY TAPER
Nejširší část lyže je posunuta blíže ke středu. Tím se stane lyže univerzálnější, protože se zvětší radius a zkrátí aktivní hrana pro pohodlné kárvování, a při tom se zachová dostatečná šířka do prašanu. Early taper pouze na patce zajišťuje, že špička snadněji vyplouvá z prašanu a lyže je lépe ovladatelná.
DUAL RADIUS
Kombinace různých poloměrů radiusu. Obvykle vpředu menší poloměr (větší výkroj = kratší oblouk), pro lepší iniciaci oblouku, vzadu větší poloměr (menší výkroj = delší oblouk) pro pohodlnější jízdu v prašanu a klidnější pocit při zařezávání patek.
G-CUT GEOMETRY
SKATE DECK™
Konstrukce inspirovaná výrobou klasických skateboardů, kterou již řadu let vyvíjí firma Line. Je to technologie sedmi vrstev horizontálně laminované javorové dýhy. Ekologickým přínosem je minimálně o 50% méně plastu než u ostatních technologí a o 60% nižší plýtvání dřevem. Lyže u které je tato technoligie využitá je od značky LINE model Afterbang.
SIDEWALL
CAP
TOPSHEET
_____________________________________________________________
TEXTIL
COCONA™
Tkanina využívající „přírodní technologii™“ pochází ze skořápek kokosových ořechů. Rychle odpařuje pot, nesmrdí a chrání před UV zářením. Více na www.coconafabrics.com
GORE-TEX®
Je vodoodpudivá membrána…
PRIMALOFT
_____________________________________________________________
BOTY
STEALTH® RUBBER
Guma vyvinutá společností Stealth původně pro horolezecké boty. Vzhledem k vysokým nárokům na odolnost a výdrž a díky své kvalitě se rozrostla paleta směsí gum a využívá se do podrážek i v dalších odvětvích, jako např. freeruning nebo bike.
Stealth® C4™
Guma určená primárně pro horolezecké boty pro svou vysokou míru přilnavosti a odolnosti
_____________________________________________________________
POLYGIENE ®